Nachádzate sa tu

IQ Olympiáda Oravský hrad 2017

V pondelok 15. mája  2017  prebiehal na Oravskom hrade 7. ročník posledného celoslovenského kola IQ olympiády, ktorý organizovala spoločnosť MENSA Slovensko. Bolo to  vyvrcholenie olympiády, podujatie len pre tých najlepších riešiteľov z celého Slovenska.  Na Oravu totiž prišlo už len 60 najlepších detí z troch regionálnych kôl, ktoré boli v Trnave, Žiline a Košiciach. Regionálnych kôl sa celkovo zúčastnilo 3 x 80 detí zo západného, stredného a východného Slovenska, ktoré prešli úspešne úvodným online testom. Do olympiády sa na jej začiatku zapojilo viac ako 14 000 detí z  približne 700 základných škôl a osemročných gymnázií z celého Slovenska.
 
Deti mali na olympiáde pred sebou niekoľko úloh: logický test, pamäťový test (z krátkeho filmu zapamätať si čo najviac vecí), praktická úloha (stavať čo najvyššiu konštrukciu z drôtu), funkčná gramotnosť (čítanie + písanie + počítanie), rýchla matematika.....

Riešenie úloh zamestnalo deti na celé dopoludnie a pre učiteľov, ktorí ich sprevádzali, bol pripravený samostatný program. Učitelia mali prednášku zameranú na identifikáciu a rozvoj intelektovo nadaných detí a ako ich intelekt rozvíjať vo výučbovom procese.  Prednášal im Tomáš Blumenstein zo sesterskej  spoločnosti MENSA ČR.

Na záver bol obed, spoločná prehliadka hradu a vyhodnotenie najlepších riešiteľov.

IQ olympiády som sa zúčastnil už druhý rok a bolo to veľmi podnetné podujatie. Teším sa aj na ďalší ročník.