Nachádzate sa tu

Opýtajte sa

Ak ste si prečítali knihu, zahrali hru a nebolo vám niečo jasné, prípadne vás niektorá téma zaujala viac a chceli by ste vedieť podrobnejšie informácie, napíšte mi.

Na vaše otázky sa budem snažiť odpovedať v čo najkratšom čase. 

Ak si prajete, aby bola Vaša otázka s Vašim menom a mojou odpoveďou zverejnená aj na internetovej stránke, napíšte mi. 

Možno to bude poučná téma aj pre ostatných.

Čo ste sa už pýtali...

Ako je vypočítaná preplatenosť úveru v tabuľke 5.3 pri úvere 10 000 €, splatnosti 5 rokov a urokom 4% p.a.?

V tabuľke 5.3 som neuviedol výšku mesačnej splátky, ktorá je v tomto prípade 184,17€. Na základe tejto splátky sa dá už jednoducho vypočítať preplatenosť: 184,17 € x 60 mesiacov (5 ročná splatnosť úveru) = 11 050,2 €. Banke vrátite oproti požičaným 10 000 € o 1050,2 € viac (1% z 10 000 je 100), čiže 1050,2 € predstavuje 10,5 % preplatenosť.

Výšku mesačnej splátky som neuviedol, lebo už aj v mobilných telefónoch aj na internete sa dajú nájsť kalkulačky, ktoré Vám ak zadáte vstupné údaje ako je výška úroku a splatnosť úveru vypočítajú mesačnú splátku.

Ako je vypočítané rozloženie mesačnej splátky na istinu a úrok v tabuľke 5.4?

Tabuľka 5.4 rozloženie splátky na istinu + urok. Tu som použil špeciálnu kalkulačku, ktorú používam pri práci so svojimi klientmi. Je to naprogramovaný softvér, ktorý mi vie rozložiť splátku úveru na istinu a úrok, ukáže mi splátkový kalendár, vie vypočítať preplatenosť úveru v každom mesiaci a aj na konci úveru, ukazuje zostatok istiny atď. Táto kalkulačka mi ulahčuje mnohé výpočty a je dielom dvoch mojich šikovných kolegov. Veľmi úspešne ju používam už niekoľko rokov a je to pridaná hodnota pre mojich klientov. Obdobne bol vypočítaný aj obsah v iných úverovych tabuľkách v knihe.

Ktoré inštitúcie poskytujú konsolidačný úver?

Konsolidačny úver - tento úver dávajú prakticky všetky banky zamerané na retailovu klientelu, ktoré poskytujú spotrebné úvery.